18. duben 2025
Důležité oznámení
Ohnisko nebezpečné nákazy - newcastelská choroba - v nekomerčním malochovu drůbeže v Nemyčevsi. Chraňte chované ptáky před kontaktem s volně žijícími ptáky, kteří jsou nejčastějším zdrojem nákazy pro chované ptáky. Doporučuje se krmivo a napájecí vodu určenou pro chované ptáky umístit do budov, popř. pod přístřešky, aby nedošlo k jejich kontaminaci trusem volně žijícího ptactva.\nV případě, že zjistíte zvýšené úhyny chovaných ptáků, změny ve zdravotním stavu nebo změny v produkci vajec chovaných ptáků, je třeba, abyste tyto skutečnosti neprodleně oznámili na Krajskou veterinární správu Státní veterinární správy pro Královéhradecký kraj, pracoviště Hradec Králové tel. 495 279 057, 720 995 210.\nV případě nálezu zvýšených úhynů u volně žijících ptáků v naší obci nebo v její blízkosti rovněž neprodleně informujte Krajskou veterinární správu Státní veterinární správy pro Královéhradecký kraj tel. 495 279 057, 720 995 210.

Obsah stránky

Mikroregion Podchlumí

Region v podhůří Krkonoš, v Královéhradeckém kraji, turistické oblasti Podzvičinsko. Prochází jím rychlostní komunikace od Jičína do Hradce Králové. Jak název napovídá, rozprostírá se pod hřebenem chlumu, který se táhne v délce téměř 20 km od Vřešťova po Konecchlumí, a zasahuje do úrodné roviny s nejkvalitnějšízemědělskou půdou. Chlum protínají říčky Javorka a Bystřice a rozdělují jej na Mlázovický, Hořický a Vřešťovský chlum. Podchlumí sdružuje 27 obcí. Přirozeným centrem a největší obcí Podchlumí je obec Ostroměř.

Úrodná půda, dostatek pitné vody, příznivé klimatické podmínky daly předpoklad k osídlení od dávných dob. Podchlumí je rájem archeologů. V hojnosti se zde nacházejí artefakty neolitu, sídliště zemědělců lidu kultury unětické a popelnicových polí, doby bronzové, Keltů, slovanská hradiště na hřebenu chlumu - nad Konecchlumím, v Holovousích a nejrozsáhlejší v Ostroměři.

Úrodné půdy Podchlumí jsou kromě obilovin vhodné pro pěstování ovocných stromů a zeleniny. Zdejšími pěstiteli byly vyšlechtěny slavné odrůdy mnoha chutí, barev a tvarů. Sladká třešeň  "Karšovka" připomíná červené srdíčko, Holovouské malinové bylo nejoblíbenějším jablkem císaře Františka Josefa I., světově známé je Dobrovodské zelí. Ovocným stromům se na prosluněných stráních s pískovcovým podkladem daří a Podchlumí je nejkrásnější na jaře, kdy rozkvetou sta a tisíce třešní.

Webová stránka: http://www.podchlumi.cz/